بورس | بازار بورس

بازار بورس

در ایام قدیم بیشتر افراد بهترین راه سرمایه گذاری و حفظ پول خود را در سپرده گذاری بانکی می دانستند. علت این کار هم عدم آشنایی و نداشتن اطلاعات کافی در مورد روش های دیگر سرمایه گذاری بود. آنها اطلاع نداشتند که می توان با سرمایه ای اندک و خرید سهام یک کارخانه تولیدی، از منافع آن بهره مند شد یا اینکه سهام یک شرکت سرمایه گذاری را خرید و به سود قابل توجهی دست یافت.

در بازار بورس افراد می توانند با سرمایه خود، هر چقدر هم کم باشد در شرکت ها و کارخانه های مختلف که در بورس فعال هستند سرمایه گذاری نموده و در سود آنها سهیم شود.

اگر بخواهیم تعریفی از بورس داشته باشیم باید بگوییم بورس یک نهاد سازمان یافته می باشد که جزو رکن های اصلی و اساسی بازار سرمایه به حساب می آید.

کالاهای مختلفی در بازار بورس معامله می شود و می توان بازار بورس را به سه بخش اصلی تقسیم کرد:

بورس کالا: این نوع بازار بورس شامل تعداد فراوانی از فروشندگان است که کالاهای خود را در بازار بورس ارائه می کنند و این کالاها پس از انجام فرآیندهای کارشناسی و تعیین قیمت به وسیله کارشناسان بورس کالا، به خریداران عرضه می گردند. در بورس کالا محصولاتی مانند مواد اولیه و خام معامله می شوند. این بازار شامل قسمت های مختلفی است که هر کدام به وسیله کالایی که در آن مورد معامله قرار می گیرد شناخته می شود مثل بورس نفت. همچنین بازار بورس به دو بخش اصلی بازار ابزار مشتقه و بازار فیزیکی تقسیم می گردد.

بورس اوراق بهادار: در این بازار دارایی های مختلف شامل اوراق مشارکت، سهام و … وجود دارد که این اوراق بهادار در محلی معین که به آن تالار بورس می گویند خرید و فروش می گردند.

بورس ارز: در بازار بورس ارز انواع پول های کشورهای خارجی مورد معامله قرار می گیرد. بورس ارز در ایران غیرفعال است.

چرا بازار بورس برای سرمایه گذاری مناسب است؟

بیشتر انسان ها دوست دارند تا از طریق سرمایه گذاری پولی که پس انداز دارند، به سود قابل توجهی دست پیدا کنند. از طرف دیگر آنها به دنبال دردسر نمی گردند و می خواهند این سود از روش های قانونی نصیبشان گردد.

همچنین در هنگام سرمایه گذاری باید از شفافیت روند کار مطمئن بود و هر موقع نیاز به سرمایه خود داشتید بتوانید در مدت زمان کوتاهی آن را نقد کنید. می توان گفت بورس یکی از جاهایی است که می شود با توجه به موارد گفته شده و با خیالی آسوده در آن سرمایه گذاری کرد. علاوه براین سرمایه هایی که به بازار بورس منتقل می شود تاثیر زیادی در رشد صنایع مختلف و ایجاد اشتغال دارد.

بورس چه مزایایی برای سرمایه گذاران دارد؟

۱-ایجاد درآمد: کسب درآمد یکی از اصلی ترین اهداف یک سرمایه گذار می باشد. این امر در بورس از دو روش محقق می گردد:

الف) از طریق پرداخت سودی که حاصل عملکرد شرکت هاست. شرکت های مختلف که سهام خود را در بازار بورس عرضه می کنند، قسمتی از سود حاصل از فروش محصولات خود را به سهامداران آن شرکت اختصاص میدهند. بنابراین افرادی که دارای سهام این شرکت ها هستند می توانند از این طریق درآمد کسب نمایند. سود سهام هر سال یکبار بین سهامداران تقسیم می شود.

ب) از طریق افزایش قیمت سهام. عملکرد مناسب شرکت ها و مدیران آنها باعث می شود تا قیمت سهام شرکت ها افزایش یابد. بنابراین افزایش قیمت سهام باعث درآمد بیشتر سهامداران می گردد.

۲- قابلیت نقدشوندگی سریع: هنگامی که شخص سرمایه خود را وارد بازار بورس می کند، هر وقت که نیاز به پول خود داشت می تواند در کوتاه ترین زمان و با فروش سهام خود به اندازه مورد نیاز، سرمایه خود را نقد نماید. در نقطه مقابل اگر همین شخص پول خود را روی مسکن سرمایه گذاری کرده بود به این سرعت نمی توانست به پول نقد دست پیدا کند. اما سهام را می توان در هر روزی که مایل بودید بفروشید مگر اینکه به علت برگزاری مجمع سالانه یا موارد مشخص دیگر نماد آن متوقف شده باشد.

۳- سرمایه گذاری مطمئن و شفافیت بازار بورس: تمامی فعالیت هایی که در بورس انجام می شود دارای مجوز قانونی بوده و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می گردد. شرکت هایی که در بازار بورس فعال هستند طبق قانون باید اطلاعات مالی و عملکردی خود را به صورت منظم و دوره ای منتشر نمایند تا خریداران و فروشندگان سهام از روند فعالیت آنها باخبر شوند. این کار باعث شفافیت بورس شده و افراد با خیال راحت اقدام به خرید و فروش سهام می کنند.

۴- بازار بورس باعث می شود تا سرمایه هایی که سرگردان هستند به سوی سرمایه گذاری های هدفمند و متمرکز هدایت گردند.

۵- بازار بورس زمینه ای را برای سرمایه گذاری پس اندازهای کوچک در شرکت های بزرگ فراهم می کند.

۶- بورس با فراهم کردن یک بازار دائمی و همیشگی شرایط را برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلند مدت فراهم کرده است.

۷- در بازار بورس انواع مختلفی از سهام شرکت ها با بازدهی و ریسک مختلف وجود دارد که افراد با توجه به شرایط خود می توانند آنها را انتخاب نمایند.

بازار بورس در کنار بازارهایی مانند مسکن، طلا، ارز و … فعالیت دارد. افراد با هر میزان سرمایه می توانند در یک یا چند بازار سرمایه گذاری نمایند. حال سوال اینجاست که اگر شما مقداری پول داشته باشید و بخواهید آن را سرمایه گذاری نمایید، بهترین گزینه برای شما کدام است؟ چگونه بازار مورد نظر خود را انتخاب می کنید؟ چیزی که اهمیت دارد این است که شما باید توانایی شناخت بازارهای مختلف را داشته باشید و آن ها را با یکدیگر مقایسه نموده و بهترین گزینه را برای سرمایه گذاری انتخاب نمایید.

بازار بورس ایران در ۱۵ سال گذشته بازدهی مناسبی داشته و توانسته سود قابل قبولی نصیب سرمایه گذاران خود نماید. برای سرمایه گذاری در بازار بورس نیازی نیست که پول زیادی داشته باشید. این امکان برای شما فراهم است تا با هر میزان سرمایه وارد بورس شوید و به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در آن سرمایه گذاری نمایید.