تحلیل تکنیکال بورس | بهترین تحلیل بورس
قبل از آنکه بدانیم بورس چیست بایستی دانش تحلیل تکنیکال بورس را بیاموزیم هرچند بورس کلمه آشنا و به ظاهر بسیار پیچیده به نظر می آید چرا که نمی دانیم بایستی از کجا شروع کنیم هر گاه در اینترنت جستجو کنیم سیلی از اطلاعات را میتوانیم بدست آوریم و شاید این انبوه اطلاعات گاهی گیج کننده می باشد.

در این مقاله سعی داریم نه به جزئیات بلکه یک مسیر رو برای آشنا شدن با مفهوم تحلیل تکنیکال بورس معرفی نمائیم. که پرسشهایی برای طی مسیر مطرح نموده و پاسخی نه چندان کوتاه و مفید رو برای خوانندگان شرح میدهیم.

تحلیل تکنیکال بورس چیست؟

مطالعه رفتار بازار و حرکات قیمت سهام با استفاده از ابزارهای متعدد مانند نمودارها و سیستم های معاملاتی و دانش تحلیل در گذشته با هدف پیش بینی روند قیمت در آینده که براي هر نوع کالا یا شاخص یا سهام قابل استفاده می باشد را تحلیل تکنیکال گویند . که تحلیل تکنیکال در بازار بورس اوراق بهادار، بازار ارزهای خارجی، بازار طلا و دیگر فلزات گران‌بها و برای هر نوع کالا یا شاخص و سهام و … کار برد دارد.

تفاوت تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی در چیست؟

تحلیل بنیادی دلیل تحرکات قیمت را از میان داده‌های مالی و اخبار شرکت‌ها را دنبال میکند و از اطلاعات بدست آمده سرمایه‌گذاری مناسب را برمی گزیند.

تحلیل بنیادی با بررسی شاخص‌های انتخاب بسیار از روی اخبار منتشر شده صنعت مرتبط، اخبار و سیاست‌های کلی اقتصادی، قوانین جدید و صورت‌های مالی و اطلاعات منحصر دیگر تحلیل می‌کند.

برقرار ساختن رابطه علت و معلول بین حرکات قیمت و اخبار اقتصادی از اهداف تحلیل بنیادی است در حالیکه تحلیل تکنیکال، نمودار قیمت و ابزارهایی همچون اندیکاتورها و اسیلاتورها را مبنای تحلیل تکنیکال بورس قرار داده است.

آنچه در تحلیل تکنیکال بورس مطرح میشود چیست؟

_ در بحث تحلیل تکنیکال بورس ابتدا قواعد و تکنیک های مدیریت سرمایه که مطالبی پیرامون مدیریت دارایی است را باید بدانیم چرا که شرط لازم بقا در بازار بورس است.

_ نمودارها از ارکان اساسی و مانند پنجره رو به اهداف است و تحلیل از روی نمودارها انجام میشود و اطلاعاتی نظیر میزان عرضه و تقاضا در بازارهای مالی در طول مدت زمان معین رو به تحلیل گر فنی بیان میدارد.

_ روانشناسی عرضه و تقاضا در بازار سهام که میتواند در تغييرات فاندامنتالی مربوط به اقتصاد بازار موثر باشد و بر حسب آن میتوان ارزیابی پایداری تغییرات را در تحلیل تکنیکال سنجید از دیگر گزینه های مورد توجه تحلیلگر فنی میباشد.

_ سطوح حمایت و مقاومت ( شامل نحوه تشخیص، مناطق حمایتی و مقاومتی،شکسته شدن سطوح و قانون تغییر نقش سطوح به یکدیگر) رفتارهای علمی عرضه و تقاضا در یک قیمت مشخص را بیان میکند.

_ خطوط روند در تحلیل تکنیکال بورس که خود شامل انواع مختلف روند، اهمیت خطوط، نحوه ترسیم خطوط، و قانون COP می باشد را بایستی به طور اجرایی در نرم افزار تحلیل تکنیکال بورس انجام داد تا روند ( صعودی یا نزولی یا خنثی) رو شناسایی و جهت حرکت روند را پيش بينی نمود پيش از آنکه قيمت های بعدی، معاملات بورس آینده را رقم زند که هدف ترسیم نمودار قیمت بر همین اساس می باشد.

_ اندیکاتورها و اسیلاتورها و روش سیگنال گیری عملی از آنها یکی دیگر از موضوعات مهم تحلیل تکنیکال می باشد که شاخص ها از حجم معاملات و پیش بینی آینده روندها بروی نمودارها را مشخص می نماید.

سهم برتر ، اندکاتورهای معاملاتی هوشمند از جمله اندیکاتورPro Trend، اندیکاتورPro RSI JMA، اندیکاتورPro RB Trend به کاربران علاقمند پیشنهاد میکند.

_ الگوهای کلاسیک قیمتی با انواع مختلف ادامه دهنده و بازگشتی که علم خواندن نمودارها برای تحلیلگران میباشد توانایی سنجیدن عوامل مخالف یکدیگر و دانش تحلیل تکنیکال را می طلبد.

از الگوهای کلاسیک بازگشتی ، سقف دوقلو (الگوی بازگشتی)، الگوی کف دوقلو، الگوی سر و شانه سقف، الگوی سر و شانه کف، الگوی کنج نزولی Falling Wedge، الگوی کنج بالا رونده Rising Wedge را میتوان نام برد.

_ توصیف عملی انواع واگرایی در تحلیل تکنیکال به شما کمک میکند تا با واگرایی آشنا شوید درواقع واگرایی از شرایط بازار می گوید که تضاد آشکار ایجاد شده بین قیمت و ابزارهای دیگر به همراه چرخش‌های کوچک و بزرگ بازار، در آن مقطع زمانی را نشان میدهد.

آیا هر کاربری میتواند تحلیل تکنیکال بورس انجام دهد؟

همانطور که در پرسش بالا اشاره شد تحلیل تکنیکال بورس نیاز به دانش فنی در حوزه تحلیل دارد که هم کمی پیجیده است و هم نیاز به تجربه شناختی و کاربردی دارد اگر می خواهید در زمینه بورس فعالیت کنید سهم برتر به شما پیشنهاد میدهد که شرکت کارگزاری مناسب را برگزینید و در حین طی مسیر فعالیت در بازار سهام به کسب دانش در حوزه تحلیل تکنیکال بورس بپردازید.

چه کسانی و یا چه ابزاری می توانند تحلیل تکنیکال بورس را انجام دهند؟

_ تحلیلگران فنی با استفاده از تکنیکهاي ابزاری قیمت و حجم معاملات سهام

_ شرکتهای کارگزینی با تجربه و دانش فنی تحلیل تکنیکال از بازار بورس و سهام

_ انتخاب نرم افزارهای تحلیل تکنیکال مانند نرم افزار معاملاتی متاتریدر5

_ابزارهای سیستم معاملاتی مانند آر سی پلاس سهم برتر

_ اندکاتورهای معاملاتی هوشمند به طور مثال اندیکاتورPro Trend و ...........

نقش تحلیگر در تحلیل تکنیکال بورس چیست؟

تحلیلگر تکنیکال با استفاده از تکنیکهایی همچون نظریه داوو ، حجم معاملات، میانگین متحرك، ترسیم نمودار، قدرت نسبی، شاخص آر اس آي، دیدگاه معکوس وسعت بازار، حمایت و مقاومت به تحلیل بازار سهام و بورس میپردازند.

می توان گفت بهترین تحلیلگر تکنیکال بورس از مفاهیم اولیه تحلیل تکنیکال تا دلایل استفاده از تحلیل را دانسته و با انواع نمودار و تایم فریم Charts & time frame، مدیریت ریسک Risk & Money Managment، حمایت و مقاومت Support & Resistance آگاه می باشد .

همچنین تجربه کافی در تشخیص سطوح، درجه اهمیت سطوح، تغییر نقش سطوح Change of Polarity، مناطق حمایتی و مقاومتی Area، شکسته شدن سطوح BreakOut را دارد.

روند Up, Down & Side Trend ، ترسیم خطوط روند Trend Line، خطوط کانال قیمتی Channel Line را بررسی مینماید.

اسیلاتور و میانگین متحرک osilator، میانگین متحرک Moving Avarage، اسیلاتور ها Osilator را شناسایی می کند.

واگرایی Divergance و الگوهای کلاسیگ قیمتی Classic Pattern، الگوهای کلاسیک بازگشتی Reversal patterns، الگوهای ادامه دهنده Continuous patterns را ارزیابی میکند و در تحلیل تکنیکال و روانشناسی بازار Golden tips با عملکردی موثر هوشمندانه معامله گری مینماید.


تالیف و گردآوری : گروه مشاوره و تحلیل سهم برتر