تحلیل تکنیکال
تحلیل تکنیکال | می توان گفت یکی از جذاب ترین بازارها، بازار بورس است. کسانی که که بورس را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند می توانند به وسیله آنالیزها و پیش بینی های دقیق و درست به سود قابل توجهی دست یابند.

موفقیت در هر زمینه ای مستلزم تحقیق و بررسی درست و دقیق است و بدین وسیله می توان عملکرد یک حوزه در ادوار مختلف را مشخص نمود. اگر بخواهیم ساده تر بگوییم، برای این که در بورس موفق شوید باید قادر باشید فاکتورهای متعددی را آنالیز کنید و بخش هایی که تاثیر زیادی روی عملکرد بورس می گذارند به خوبی بشناسید و با توجه به این فاکتورها استراتژی خود را تعیین نمایید.

تحلیل تکنیکال بورس یکی از روش های موثر موفقیت در بازار بورس است. شاید تاکنون این اصطلاح به گوشتان خورده باشد ولی تعریف دقیقی از آن بلد نباشید. در ادامه سعی می کنیم تا شما را با تحلیل تکنیکال آشنا سازیم.

بورس یعنی عدد و رقم و ریاضیات و کسانی که به این ها علاقه ای ندارند نباید امیدی برای رسیدن به موفقیتی بزرگ داشته باشند. شاید در وهله اول تحلیل تکنیکال بازار بورس خیلی سخت و غیر قابل فهم به نظر برسد اما با بالا بردن سطح اطلاعات و تمرین مستمر در آنالیز داده ها، قادر هستید تا قدرت تحلیل خود را به میزان زیادی تقویت نمایید. می توان گفت تحلیل تکنیکال تشکیل شده است از مطالعه و آنالیز نمودارها، الگوها و شاخص های مختلف که باعث روشن شدن روند بازار و اوضاع سهام شرکت های مختلف می گردد. نرخ یک سهام در طول سال به طور مداوم تغییر می کند. از طریق تحلیل تکنیکال بورس شما قادر خواهید بود تا فاکتورهایی که بر روی قیمت سهام تاثیر می گذارند را شناسایی نموده و از نتایج آنالیز آنها جهت کسب موفقیت در معاملات سهام بهره مند شوید.

این جمله را به یاد داشته باشید

«تاریخ مجددا تکرار خواهد شد». این جمله یکی از تاثیرات مهم تحلیل تکنیکال بازار بورس می باشد. به عنوان مثال اگر نمودار نوسانات قیمت ارز را طی سالیان مختلف بررسی نمایید، خواهید دید که قیمت ارز هنگام فصل پاییز و پیش از آغاز سال نو میلادی افزایش پیدا می کند. این روند در بازار بورس نیز به صورت های گوناگون دیده می شود. بنابراین با استفاده از تحلیل تکنیکال و آنالیز نرخ سهام شرکت های مختلف طی ادوار گوناگون می توان در فرصت های مناسب به سود قابل توجهی دست پیدا کرد.

پایه و اساس تحلیل تکنیکال بورس این است که بتوانیم ارتباط بین نمودار قبلی و جدید سهام را بررسی و آنالیز کرده و قیمت آتی سهام را پیش بینی نماییم.


تحلیل تکنیکال در برابر تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی یکی دیگر از روش هایی است که به افراد جهت فعالیت در بورس کمک می نماید. اما کسانی که از تحلیل تکنیکال بازار بورس استفاده می کنند معتقدند برای پیش بینی قیمت سهام نیازی به تحلیل بنیادی ندارند و با داشتن مهارت در تحلیل تکنیکال می توان به طور موثر فعالیت نمود و به درآمد مناسبی رسید.

الگوها در طول زمان تکرار می شوند

با توجه به جمله مهمی که در بالا به آن اشاره کردیم باید به تکرار الگوها توجه کنیم. یکی از مهم ترین مبانی در تحلیل تکنیکال بورس توجه و بهره برداری از تکرار الگوهاست. مثلا اگر الگوی سهام به صورت ۱ - ۲ - ۳ - ۴ باشد، پس از الگوی ۴ می دانیم که الگوی ۱ تکرار خواهد شد و پس از آن الگوی ۲ و … . بنابراین با بکارگیری این روش می توان برنامه ریزی موثری برای معاملات سهام انجام داد.

در تحلیل تکنیکال بازار بورس در می یابیم که هر سهام الگو و نمودار مشخص و منحصر بفردی دارد و با در نظر گرفتن آن، قیمت سهام طی زمان های مختلف تغییر می یابد. یعنی میزان و شدت تغییرات نرخ سهام در دوره های مشخص ممکن است با هم تفاوت داشته باشد اما الگو دارای شکل یکسانی است و همیشه از این روند پیروی می کند. فرض کنید یک سنگ را درون آب پرتاب می کنید وقتی سنگ وارد آب می شود در اطراف محل ورود آن به آب، موج هایی تشکیل می گردند که با توجه به بزرگی و شدت پرتاب اندازه آنها متفاوت است اما الگوی موج تغییر نمی کند و ثابت می باشد.دلیل اهمیت تحلیل تکنیکال چیست؟

بکارگیری ریاضیات در تحلیل تکنیکال بورس یکی از مهم ترین و اساسی ترین اصول این روش است. به وسیله فرمول های آماری و ریاضی بازار سهام تا حد زیادی قابل پیش بینی است و می توان رشد یا سقوط یک سهم را در روزهای آتی مشخص نمود. این یکی از مزایایی است که موجب می شود تحلیل تکنیکال بازار بورس نسبت به تحلیل بنیادی از دقت بالاتری برخوردار باشد.

زمان یکی از فاکتورهای مهم در سرمایه گذاری است. اگر بخواهیم سرمایه گذاری خود را برای بلند مدت انجام دهیم بکارگیری تحلیل بنیادی جواب می دهد اما برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت تحلیل تکنیکال دقت بیشتری دارد. پس برای کسی که به سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت به صورت همزمان فکر می کند یادگیری هر دو تحلیل بنیادی و تکنیکال ضروری است.

سقوط سهام یکی از ریسک های مهم در زمینه سرمایه گذاری بورس است. این سقوط را با استفاده از تحلیل بنیادی نمی توان پیش بینی کرد اما با تحلیل تکنیکال بورس و تشخیص الگوها، زمان سقوط سهام تا حد زیادی برای شما مشخص می گردد.

اگر وارد بازار بورس شوید خواهید دید که افرادی که خود را تحلیل گر تکنیکال می دانند به مراتب بیشتر از کسانی که تحلیل گر بنیادی هستند به پیش بینی های خود اطمینان دارند. پس اگر قرار است یکی از دو تکنیک پیش بینی قیمت سهام را بیاموزید ما به شما تحلیل تکنیکال بازار بورس را توصیه می کنیم زیرا شانس شما برای دستیابی به موفقیت بیشتر خواهد بود.

علت این است که تحلیل تکنیکال تاثیر فاکتورهای بنیادی را بررسی می نماید و به دلیل اینکه اثر فاکتورهای بنیادی روی قیمت سهام اعمال شده، به طور قطع تحلیل بنیادی کاری بیهوده ای خواهد بود.

می توان گفت با بررسی و آنالیز نمودار سهام، یک میانبر به عوامل بنیادی می زنیم. اما عکس این قضیه صادق نیست و نمی توان فقط به وسیله تحلیل بنیادی و عدم آگاهی از تحلیل تکنیکال معاملات موفقی در بازار بورس انجام داد.


تالیف و گردآوری : گروه مشاوره و تحلیل سهم برتر