تحلیل بازار بورس
افراد مختلف با مشاغل، تحصیلات، درآمد و تجربیات گوناگون، با توجه به مهارتی که دارند روش های متفاوتی را برای تجزیه و تحلیل بازار بورس یعنی قیمت سهام شرکت ها انتخاب کرده و نسبت به خرید و فروش سهام و سرمایه‌گذاری در بورس اقدام می نمایند. قیمت سهام به صورت لحظه ای و با توجه به میزان عرضه و تقاضا تغییر می کند. اگر تعداد فروشندگان یک سهم از تعداد خریداران آن بیشتر باشد یعنی میزان عرضه آن سهم از میزان تقاضای آن سهم بیشتر شده و موجب کاهش قیمت سهام می گردد، عکس این قضیه نیز صادق است.

دو رویکرد متفاوت در تحلیل بازار بورس

برای درک تغییرات قیمتی که ناشی از عرضه و تقاضا است دچار زحمت نخواهید شد اما برای یادگیری آنچه که موجب تغییر در عرضه و تقاضا در بازار بورس می گردد به مشکل بر خواهید خورد. اینکه چرا برخی از سهام شرکت ها در زمان مشخص پرتقاضا می شود و برخی دیگر با افت قیمت مواجه می گردد نیاز به دانش و مهارت ویژه ای دارد که باید برای تحلیل بازار بورس آنها را فرا گرفت.

برای توضیح اینگونه رفتارها، نظرات متفاوتی مطرح می شود. اما یکی از اصلی ترین نظریه ها در این باره این است که تغییراتی که در قیمت یک سهم ایجاد می شود منعکس کننده نظر سرمایه گذاران نسبت به میزان ارزش شرکتی است که سهام خود را در بورس عرضه کرده است.

با توجه به این نظریه، قیمت سهام یک شرکت لزوما برابر با ارزش ذاتی آن نیست. به همین دلیل برای تحلیل بازار بورس دو روش اصلی وجود دارد: تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال. هر کدام از این تحلیل ها رویکردی متفاوت را برای فعالیت در بازار سرمایه اتخاذ می کنند. بکارگیری تحلیل تکنیکال و بنیادی به سرمایه گذاران کمک می کند تا بتوانند با اطمینان بیشتری در مورد خرید و فروش سهام تصمیم گیری نمایند. با استفاده از تحلیل بنیادی می توان ارزش واقعی و ذاتی یک سهم را محاسبه نمود در حالی که تحلیل تکنیکال برای تعیین زمان مناسب جهت خرید و فروش سهام نقشی حیاتی دارد.

بنابراین برای فعالیت در بازار بورس بهتر است سرمایه گذاران با هردو تحلیل بازار بورس یعنی تحلیل بنیادی و تکنیکال آشنایی داشته باشند تا بتوانند ارزش واقعی یک سهم را تعیین کنند و با مقایسه با قیمت روز آن نسبت به خرید و فروش سهام خود اقدام نمایند.تحلیل تکنیکال

این نوع تحلیل بازار بورس، روشی برای آنالیز قیمتی سهام است. برای تحلیل تکنیکال از حجم معاملات و نمودار قیمت سهام استفاده می شود که دو فاکتور اصلی برای تصمیم گیری هستند.

در تحلیل تکنیکال ما کاری به ساختار شرکت ها و نقاط ضعف و قوت آنها نداریم بلکه آنچه مهم است روند تغییر قیمت ها و رفتار سرمایه گذاران می باشد. به بیان دیگر تحلیل تکنیکال، بازار بورس را به وسیله نمودارها و پیش بینی روند قیمت ها در آینده مطالعه می کند.

در تحلیل تکنیکال سه جمله اساسی داریم:

«تاریخ تکرار می شود»، «همه چیز در قیمت لحاظ شده است» و «قیمت ها بر اساس روند ها حرکت می کنند».

یکی از تحلیل گران مطرح بازار بورس تاکید دارد که هر عاملی بتواند بر روی قیمت ها تاثیر بگذارد، در قیمت سهم مشخص شده در حالی که تحلیلگران تکنیکال بر این عقیده هستند که تغییرات قیمت هر سهم به طور مستقیم از عرضه و تقاضا تاثیر می پذیرد. اگر عرضه بیشتر از تقاضا باشد، قیمت سیر نزولی خواهد داشت و هرگاه تقاضا بیشتر از عرضه شد روند تغییرات قیمت صعودی خواهد بود. از طرف دیگر در تحلیل تکنیکال حرکات قیمتی به صورت تصادفی اتفاق نمی افتد و این حرکت قیمت در اثر روندها معلوم می گردد. برای اصل تکرار تاریخ دو سوال مطرح می شود. اول اینکه قیمت کنونی چقدر است؟ و دوم، سابقه حرکات قیمتی به چه صورت می باشد؟تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال به بررسی علمی در مورد فاکتورهایی که در تعیین ارزش هر سهم نقش دارند می پردازد. کسانی که تحلیل بازار بورس را به صورت بنیادی انجام می دهند به بررسی صورت های مالی شرکت ها می پردازند که شامل دارایی، فروش، درآمد، سهم بازار و بسیاری عوامل دیگر است. سپس این عوامل را آنالیز کرده و قیمت واقعی هر سهم را مشخص می کنند.

در تحلیل فاندامنتال از اطلاعات زیادی استفاده می شود. اگر بخواهیم با استفاده از تحلیل بنیادی تصمیم گیری کنید ابتدا باید صنعتی که قصد داری در آن سرمایه گذاری نمایید تعیین کنید. اگر شرایط بگونه ای است که کشور با بحران اقتصادی مواجه باشد، آمار بیکاری زیاد است و مردم فقط در تلاش برای پرداخت بدهی های خود باشند به احتمال زیاد سرمایه گذاری بر روی صنایعی مانند خرده فروشی، مواد غذایی و نفت عاقلانه است. اما زمانی که وضع اقتصادی در حالت مطلوبی قرار دارد و نرخ بیکاری پایین آمده است آنگاه صنایعی مانند فناوری برای سرمایه گذاری مناسب تر هستند.

پس از اینکه نوع صنعتی را که می خواهید در آن سرمایه گذاری نمایید انتخاب کردید نوبت به انتخاب شرکت هایی می رسد که در آن صنعت فعال هستند و باید شرکتی را برگزینید که بیشترین سودآوری را دارد.

هر کدام از تحلیل های بنیادی و تکنیکال دارای نقاط ضعف و قوت زیادی هستند که باعث می شود نتوان فقط با استفاده از یکی از آنها، روند بازار و قیمت سهام را پیش بینی کرد. این دو تحلیل مکمل یکدیگر می باشند و افراد برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلند مدت از هر دو آن ها استفاده می کنند تا بتوانند با اطمینان بیشتری تصمیم گیری نمایند.

فریب شایعات را نخورید

یکی از نکات مهم در تحلیل بازار بورس عدم توجه به شایعات و اخبار نامعتبر است. این شایعات موجب می شود تا بازار بورس به صورت مقطعی تحت تاثیر قرار بگیرد و کسانی که به این اخبار توجه می کنند به طور حتم متضرر خواهند شد. زیرا بسیاری از این شایعات عمدی هستند و منتشرکنندگان آنها به دنبال تامین منافع خود می گردند. بنابراین در هنگام تحلیل بازار بورس به حرف هایی که از گوشه کنار می شنوید توجه نداشته باشید و فقط از روش های مطمئن مانند تحلیل تکنیکال و فاندامنتال برای تحلیل بازار بورس استفاده نمایید.


تالیف و گردآوری : گروه مشاوره و تحلیل سهم برتر