بازار سهام
به بازاری که سهام از راه تبادل بازارهای قانونمند و منسجم مانند بورس و یا از طریق بازارهایی که خارج از بورس هستند، معامله می شود بازار سهام می گویند. به بازار سهام، بازار بورس نیز می گویند و یکی از مهم ترین بخش های اقتصاد بازار می باشد. به این دلیل که بازار سهام به شرکت ها امکان می دهد تا به سرمایه و سرمایه گذاران از راه توزیع قسمتی از مالکیت خود دسترسی داشته باشند و با پتانسیلی که ایجاد می شود در جهت تحقق درآمدها بر پایه عملکرد آینده خود اقدام نمایند.

بازار سهام محلی است که فروشندگان و خریداران سهام به یکدیگر برخورد می کنند. اوراق بهاداری که در بازار سهام معامله می شود، یا سهام شرکت های خصوصی است یا به طور عام در بازار بورس فهرست می شود. معامله سهام شرکت های خصوصی اغلب توسط معامله گران انجام می پذیرد که به این نوع بازار، OTC یا بازار فرابورس گفته می شود. فرابورس اصطلاحی برای معرفی یک بازار غیر رسمی می باشد که در آن خریداران و فروشندگان دور هم جمع می شوند و تبادل سهام را به طور مستقیم باهم انجام می دهند.بازار بورس اوراق بهادار

محلی که در آن سهام شرکت ها معامله می شود را بازار بورس اوراق بهادار گویند. تعداد زیادی از بازارهای بورس در دنیا وجود دارند که می توانند دارای مکان فیزیکی یا به صورت مجازی باشند. از بازار بورس مجازی می توان به نزدک آمریکا اشاره کرد که سهام شرکت ها در آن به صورت الکترونیکی معامله می گردد.

اغلب بازارهای اوراق بهادار الکترونیک، یک بازارساز دارند که معمولا یک شرکت کارگزاری می باشد و برای راحتی روند معامله، خرید و فروش سهام را انجام می دهد. این کار برای شرکت ریسک دارد اما موجب می گردد تا روند معامله یک سهام خاص، بهتر انجام پذیرد. امروزه بورس های الکترونیک رواج بیشتری یافته اند و معامله گران آنها را به مبادلات فیزیکی ترجیح می دهند.

یک نمونه از بورس اوراق بهادار فیزیکی، بازار سهام نیویورک در وال استریت است. اما شرایط در این بازار به گونه ای فراهم شده تا بتوان معاملات را به صورت آنلاین نیز انجام داد بنابراین این بازار یک بازار دوگانه است. در یک بورس فیزیکی معامله گران با فریادهای بلند سفارش ها را انجام می دهند و سیگنال هایی برای انجام معامله با دست نشان می دهند.

تالار معاملات محلی است که در آن معاملات مربوط به بازار اوراق بهادار فیزیکی انجام می شود. می توان گفت با اینکه بسیاری از عملکردهای بازار بورس فیزیکی به وسیله کامپیوترها انجام می گیرد اما هنوز هم این محیط در اختیار انسان هاست. کارگزاران به خاطر معاملاتی که برای مشتریان خود انجام می دهند مبلغی را به عنوان کمیسیون دریافت می کنند.

سهام شرکت های بزرگ معمولا در چند بازار بورس جهانی معامله می گردد. شرکت های فعال در بورس شامل شرکت های بزرگ و کوچک می شوند. همین طور معامله گران نیز مقیاس و انواع متفاوتی دارند که شامل شرکت های بزرگ تا معامله گران فردی می گردند. بسیاری از سرمایه گذاران ترجیح می دهند تا در بورس های بزرگتر و معتبرتر سرمایه گذاری کنند زیرا در این بورس ها اختیارات و فرصت های بیشتری در مقایسه با بورس های کوچک برای آن ها فراهم است.

بازار سهام آمستردام یکی از قدیمی ترین بازارهای سهام در دنیا می باشد که در سده ۱۶۰۰ میلادی تاسیس گردید. قبل از راه اندازی بازار بورس آمستردام در چند کشور نظام معاملاتی خاصی وجود داشت که خیلی شبیه به بازار بورس عمل می کردند. اما بازار بورس آمستردام اولین بازاری بود که به شکل امروزی معاملات سهام در آن انجام شد. امروزه در بسیاری از کشورها بازارهای سهام توسعه یافته وجود دارد یا اینکه در حال توسعه هستند.معامله در بازار سهام

سرمایه گذاران در بازار سهام، پیشنهاد خود را با مشخص کردن یک قیمت خاص ارائه می دهند. از طرف دیگر خریداران نیز سهام مورد نظر خود را با قیمت مشخصی می خواهند. هنگامی که این دو قیمت با یکدیگر انطباق پیدا کند معامله انجام می پذیرد.

اولین فردی که بهترین پیشنهاد را بدهد، سهام را از آن خود کرده است. اگر خریداری حاضر باشد تا برای خرید سهام هر قیمتی را بپردازد، در این صورت او سهام را به قیمت بازار می خرد. به همین شکل اگر فروشنده ای حاضر باشد سهام خود را به هر قیمتی بفروشد، او سهام خود را با قیمت بازار خواهد فروخت.

شرکت ها برای جمع آوری سرمایه جهت رشد کسب و کار خود، شروع به فروش سهام می کنند. هنگامی که یک شرکت سهام خود را در بازار عرضه می کند بدان معنی است که سهام شرکت در بازار سهام به صورت عمومی مورد معامله قرار می گیرد و هر سهم از شرکت به معنی بخشی از مالکیت آن محسوب می گردد.

هنگامی که یک شرکت دارای عملکرد مطلوبی باشد، ارزش سهام آن افزایش می یابد و بدین وسیله سهامداران شرکت پاداش می گیرند، اما اگر عملکرد شرکت ضعیف باشد ارزش سهام آن کاهش یافته و موجب ضرر سهامداران می شود. این همان ریسکی است که بازار بورس را برای سرمایه گذاران جذاب می کند.

معمولا سهام شرکت ها را می توان به راحتی خرید و فروش کرد. ارزش یک سهم بر اساس فعالیت های مثبت و منفی که حول آن صورت می گیرد تعیین می گردد. به عنوان مثال هنگامی که تقاضا جهت سرمایه گذاری در یک شرکت زیاد باشد، قیمت سهام آن افزایش می یابد و برعکس وقتی تعداد زیادی از سهامداران یک شرکت تصمیم می گیرند سهام خود را بفروشند، ارزش آن سهم سقوط می کند.

بازار سهام به دو بخش اصلی بازار اولیه و بازار ثانویه تقسیم می گردد. بازار اولیه محلی است که برای اولین بار اوراق بهادار شرکت ها عرضه می شود و به طور مستقیم سهام و اوراق قرضه از شرکت توزیع می شود.

دارایی هایی که در بازار اولیه معامله شده اند جهت معاملات آتی نیاز به بازاری به نام بازار ثانویه دارند. در بازار بورس اگر یک سهامدار تصمیم بگیرد از بازار خارج گردد و سرمایه خود را بیرون بکشد، لازم است تا سهام خود را به دیگر سرمایه گذاران بفروشد و نمی تواند به طور مستقیم پول خود را از شرکتی که سهامدار آن است طلب نماید.


تالیف و گردآوری : گروه مشاوره و تحلیل سهم برتر