بازار سرمایه
دو نوع سیستم معاملاتی بورس برای فعالیت در بازار سرمایه وجود دارد: ۱- سیستم مکانیکی ۲- سیستم اختیاری

سیگنال های معاملاتی که به وسیله سیستم های مکانیکی تولید می شوند معمولا طبق تحلیل های تکنیکال می باشند که از طریق روش های سیستماتیک مثل اندیکاتورهای تکنیکال، الگوهای نموداری و … بدست آمده است. از طرف دیگر اگر بخواهیم از تجربه و قضاوت برای ورود به بازار و خروج از آن بهره بگیریم از سیستم های اختیاری استفاده می کنیم. برای اینکه بدانیم کدام روش نتیجه مطلوب تری دارد و با سبک معاملات شما تناسب بهتری برقرار می کند در ابتدای امر باید نقاط ضعف و قوت هر دو سیستم معاملاتی بورس را آنالیز نماییم.

مزایا و معایب سیستم معاملاتی مکانیکی

۱- مزایای سیستم: سیستم مکانیکی بک تست کارآمدی دارد و قادر است به طور اتوماتیک عمل نماید. این سیستم دارای قوانین سخت و محکم می باشد به این صورت که با استفاده از این قوانین یا معامله انجام می شود و یا خیر. کسانی که از سیستم معاملاتی مکانیکی بهره می برند در مقایسه با افرادی که از سیستم معاملاتی اختیاری استفاده می کنند کمتر دچار تصمیم گیری های احساسی می گردند.

۲- معایب سیستم: در بسیاری از موارد بک تست سیستم معاملاتی بورس توسط معامله گران به صورت اشتباه انجام می گیرد. برای اینکه به نتایج دقیق دست پیدا کنیم باید داده ها ثبت شوند. آنچه که همیشه در حال تغییر می باشد بازار است. بازارها همیشه دارای یک قسمت تصادفی هستند. ممکن است شرایط بازارها به یکدیگر شبیه باشند اما هیچ موقع یکسان نیستند. اگر در گذشته یک سیستم عملکردی موفقیت آمیز داشته اید دلیل بر این نمی شود که در آینده نیز همین عملکرد موفقیت آمیز را داشته باشد.

مزایا و معایب سیستم معاملاتی اختیاری

۱- مزایای سیستم: یکی از مزایای سیستم معاملاتی اختیاری این است که به راحتی می تواند با شرایط جدید حاکم بر بازار سازگار گردد. تجربه در تصمیم های تجاری یک اصل و رکن مهم است. معامله گران با گذشت زمان و کسب تجربه یاد می گیرند که چگونه با بکارگیری سیگنال های بازار میزان موفقیت خود را افزایش دهند.

۲- معایب سیستم: سیستم معاملاتی اختیاری دارای امکان بک تست نیست زیرا به صورت اتوماتیک کار نمی کند و بر اساس قضاوت معامله گران است که تصمیم گیری ها انجام می شود. برای انجام و پیگیری یک معامله که به صورت موفق انجام گیرد نیاز به کسب و توسعه تجربیات گوناگون می باشد و بدست آوردن این تجربیات، زمان زیادی لازم دارد. بنابراین استفاده از سیستم معاملاتی اختیاری در مراحل اولیه بسیار پر خطر است.معامله گران بهتر است از کدام سیستم معاملاتی بورس استفاده کنند؟

ما توصیه می کنیم که در مراحل اولیه و در ابتدای راه از سیستم معاملاتی مکانیکی استفاده نمایید. همین طور که در طول مسیر و با گذشت زمان تجربه شما بیشتر می شود امکان تشخیص بهتر سیگنال های بازار و اینکه کدام یک نتایج مطلوبتری برای شما دارد فراهم می گردد. اما برای دستیابی به چنین مرحله ای نیاز به گذشت زمان و اندوختن تجربه دارید. پس توصیه می کنیم در شروع کار از سیستم معاملاتی مکانیکی استفاده کنید.

مسئله مهم دیگر که باید در نظر داشته باشید این است که اگر جزو معامله گرانی می باشید که پیگیری و ردیابی سیگنال های بازار برایشان مشکل است بهتر است که از بکارگیری سیستم معاملاتی مکانیکی اجتناب نمایید. به این علت که پیش بینی ها و نتیجه گیری های شما در سیستم معاملاتی بورس نقش مهمی ندارد و شما باید سراغ معاملاتی بروید که سیگنال آن مشخص شده است.

اگر مسائل احساسی مانند خشم، ترس، طمع و … که روی تصمیم گیری انسان تاثیر می گذارد، شما را درگیر یکسری سناریوهای ناخواسته می کند، توصیه می شود سیستم معاملاتی مکانیکی را بکار نگیرید. به این علت که اگر از سیستم معاملاتی مکانیکی استفاده کنید باید هر آنچه این سیستم معاملاتی بورس برای شما تعیین می کند پیروی نمایید و نمی توانید هیچ تصمیم دیگری بگیرید.

از طرف دیگر اگر معامله گری هستید که دارای نظم و تجربه است، سیستم معاملاتی اختیاری گزینه مناسبی برای شما نیست. زیرا این سیستم منطبق بر شرایط بازار است و اگر شرایط بازار تغییر کند شما باید تصمیم گیری در مورد معاملات خود را مطابق با آن تغییر دهید.آیا برای استفاده از سیستم معاملاتی بورس، قاعده و قانونی وجود دارد؟

در بکارگیری سیستم معاملاتی اختیاری معامله گر در ابتدا باید تنظیمات خود را مشخص نموده و سپس تصمیم بگیرد که می خواهد چه کاری انجام دهد. علاوه بر این معامله گر نیاز دارد تا از قوانین مشخصی پیروی نماید مانند شرایطی که پیش از وارد شدن به بازار سرمایه باید وجود داشته باشد، اندازه پوزیشن و موارد دیگر. برای این که یک معامله گر اختیاری یا مکانیکی باشید لازم است به یکسری نکات توجه نمایید:

باید اطمینان حاصل کنید که سیستم معاملاتی بورس که برای فعالیت برگزیده اید کاملا متناسب و هماهنگ با شخصیت شما می باشد. اگر به این نکته توجه نکنید پس از مدت زمانی خواهید دید که از سیستم معاملاتی بورس منتخب خود سبقت گرفته اید پس بهتر است خودتان سیستم معاملاتی را طراحی نمایید.

به علاوه بر این کار باید قوانین و قواعد مورد استفاده را به صورت کاملا روشن شفاف تعریف نموده و از اصول مشخصی در فرآیند معاملات خود بهره بگیرید.

برای اینکه یک سیستم جامع و کامل داشته باشید باید وقت کافی برای طراحی آن صرف کنید. چنین کاری اصلا راحت و آسان نیست و نیاز به مهارت و تلاش فراوان دارد. در این صورت است که به نتایج مطلوب و دلخواه خود خواهید رسید.

یکی از مهمترین خصوصیاتی که یک معامله گر باید دارا باشد داشتن نظم و انضباط است. پس همواره به خاطر داشته باشید که به سیستم مورد استفاده خود متعهد باشید. اگر قوانین سیستم معاملاتی خود را رعایت نکنید این سیستم هیچ گاه برای شما کار نمی کند پس داشتن نظم و انضباط یک اصل مهم است.

همه اتفاقات و وقایع را یادداشت کنید. مغز انسان به گونه ای است که به سرعت اطلاعات را فراموش می کند. چیزی را از قلم نیندازید. اگر در معاملات خود به نتیجه مطلوب دست پیدا نکردید این یادداشت ها می تواند برای پیدا کردن مشکلات به شما کمک نماید.


تالیف و گردآوری : گروه مشاوره و تحلیل سهم برتر