نرم افزار تحلیل تکنیکال بورس | ابزار تحلیل تکنیکال بورس

نرم‌افزارهای تحلیل تکنیکال بورس ابزاری اتوماتیک برای بررسی بازار سهام و بورس به شمار می آید که با انجام فرآیندهای رسم نمودار، تحلیل و گزارش‌گیری به صورت اتوماتیک به تحلیلگر فنی در روندها و الگوها و پیش‌بینی بازار سهام کمک می‌کند .

اینترنت ابزار تحلیل تکنیکال بورس آنلاین را فراهم کرده تا بتوانیم از جمله معاملات آنلاین بورس یا همان معاملات بر خط Online Trading را سریعتر و بدون مراجعه به سازمان بورس شهر در محل کار و یا منزل معامله خرید و فروش سهام را انجام دهیم.

قبل از شروع به کار خرید و فروش سهام و ورود در بازار بورس بایستی آنلاین نسبت به دریافت کد بورس اقدام نمایید.برای دریافت کد بورس نیاز به یک حساب بانکی میباشد. که به صورت آنلاین می توانید در سایت های مرتبط ثبت نام نموده و مراحل احراز هویت رو انجام دهید. و همچنین بایستی شرکت کارگزاری را برای خرید و فروش سهام خود انتخاب نمائید .

شرکت کارگزاری ، عامل تحلیل تکنیکال بورس

در واقع شرکت هایی هستند تحت نظارت سازمان بورس بنام کارگزاری بورس اوراق بهادار که در واقع یک واسط بین خریدار و فروشنده سهام هستند که میتوانید از طریق شرکت کارگزاریها در بازار بورس فعالیت نمائید.

کاربران پس از دریافت کد آنلاین از طریق سامانه کارگزاری ، از طریق سامانه معاملات برخط معاملات خود را انجام می دهند. برای انجام معاملات هم می توان از نسخه تحت وب سامانه و هم از نسخه اندروید استفاده نمود.

البته نرم افزار های تحلیل تکنیکال بورس از جمله نرم افزار معاملاتی متاتریدر4 و 5 با معرفی سیستم معاملاتی FT-CROSS سهم برتر، آر سی پلاس، بتا طلایی، کلاس یک CROSS TRADING ، EASYTREND، FCT Class، FX-TRADING8 و قابل نصب بروی متاتریدر از سوی گروه مشاوره و تحلیل سهم برتر سامانه معاملاتی تحت وب ، یا از طریق موبایل و نصب نرم افزار بروی کامپیوتر امکان فعالیت در بازار بورس و سرمایه برای سرمایه گذاران را فراهم نموده است.

انتخاب نرم افزار کارگزار برتر

معیار انتخاب کارگزار برتر و یا نرم افزار تحلیل گر فنی می تواند مجوزهای متعدد خدمات مالی ،حجم معاملات ، معاملات اینترنتی ، تعداد نیروهای متخصص ، کیفیت سیستمهای کنترلی و اتوماسیون، خدمات الکترونیکی، گستردگی شعب و ... باشد . نرم افزار های متاتریدر یا مفیدتریدر، نرم‌افزار داینامیک تریدر، نرم‌افزار آمی بروکر، نرم‌افزار موتیو ویو، نرم‌افزار ادونس گت از نرم افزارهای شناخته شده تحلیل تکنیکال بورس در ایران و حتی بورس بین المللی میباشد که هر کدام بسته به توانایی و توسعه نرم افزار قابلیت های نه چندان متفاوت را دارند .

پلتفرم های سامانه معاملات و ابزار های تحلیل تکنیکال بورس

گاهی سرمایه گذاران می توانند به کمک تلفن همراه، با دیدن قیمتها و صف عرضه و تقاضا، سفارش خود را به سامانه معاملاتی وارد کنند که از خدمات شرکت کارگزاران ارائه پلتفرم های سامانه معاملاتی تحت وب ، موبایل و کامپیوتر نیز می باشد.

ویژگی های پلتفرم های سامانه معاملاتی تحت وب و موبایل ارسال سفارش خرید و فروش در کسری از ثانیه، مشاهده صور تحساب، مشاهده اطلاعات بازار به صورت لحظه ای، تعریف دید ه بان بازار با امکان دسته بندی نمادها، سازگار با اکثر مد لهای تلفن همراه ،امنیت بالا، سازگار با نر م افزارهای بانکی برای پرداخت آنلاین ، استفاده از لوگو و رنگ آمیزی دلخواه (برای هر شرکت کارگزاری) می باشد و سرعت العمل معامله به همراه دقت و آگاهی کاربر از دانش بورس می تواند سرمایه گذاری مفید برای کاربران را فراهم نماید.

یک سامانه معاملاتی تمامی ابزار های لازم از جمله ابزار فیبو ناچی قیمتی، شمارش الیوت، نمایش الکوهای هارمونی به صورت اتوماتیک، سیستم آلرت گذاری و... برای تجزیه و تحلیل پویای قیمت را در اختیار معامله گران قرار می دهد.

هر چند فعالان بازار سرمایه و تحلیلگران تکنیکال(کارگزاران) جهت تحلیل سهام با توجه به سبک معامله از نرم افزار های منحصر استفاده میکنند. در کل بایستی قابلیتهای نرم افزار های تحلیل تکنیکال را بشناسیم. در زیر به قابلیتهای نرم افزار تحلیل تکنیکال بورس اشاره شده است.

قابلیتها نرم افزار های تحلیل تکنیکال :

1. نمایش الکوهای هارمونی به صورت اتوماتیک

2. فیبو ناچی قیمتی

3. شمارش الیوت(اتوماتیک، نیمه اتوماتیک، دستی)

4. نمودارهای نسبت گیری

5. سیستم آلرت گذاری(قیمتی، اندیکاتوری)

6. امکان قرار دادن دو یا چند چارت در کنار هم

7. قابلیت اضافه کردن اندیکاتور و اسیلاتور

8. ابزار تحلیل زمانی

9. حاوی اندیکاتور ایچیموکو

10. دارای قابلیت آموزشی

11. پشتیبانی از فرمت asci

آشنایی کلی با محیط نرم افزار تحلیل تکنیکال بورس

برای استفاده از نرم افزار تحلیل تکنیکال بورس بایستی در ابتدا نرم افزار را بروی کامپیوتر نصب کنید و پس از نصب یک حساب کاربری معتبر ایجاد نمائید.

محیط کلی نرم افزار تحلیل تکنیکال شامل منو اصلی و نوار ابزار ، پنجره نمایش اطلاعات (قیمتها، شاخصها یا اندیکاتورها و برنامه مشاوران خبره ) ، همچنین جعبه ابزار و نوار نمودار و نوار وضعیت و پنجره راهبر (گزینه های باز کردن حساب کاربری، برنامه مشاوران خبره، اندیکاتور و اسکریپ تها) می باشد .

در نرم افزار تحلیل تکنیکال بورس نمودارها منبع تحلیل تکنیکال سهام و بورس به شمار میآید. که لازمه بدانیم که نمودارها چه اطلاعاتی به کارگزار تحلیل میدهد و عملکرد این نمودارها چیست، از جمله این نمودارها، نمودارهای OHLC ،نمودار خطی و نمودار میله ای و نمودار شمعی می باشد.

نمودار، تغییرات قیمت یک نماد را در طول زمان گذشته نمایش میدهد و نماد بازار هدف سرمایه گذار می باشد مانند اینکه بازار هدف شما سکه یا ذغال سنگ و یا ایران خودرو می باشد.

ابزار اندیکاتور و ابزار رسم، ابزار فیبوناچی و ابزار الیوت از ابزار های تحلیل تکنیکال بورس محسوب میشود که ابزار اندیکاتور به صورت خودکار روی نمودار محاسبه و رسم میشود در حالی که ابزار رسم را باید به صورت دستی رسم کنید ودر ابزار فیبوناچی تنها دو نقطه برای رسم باید تنظیم گردد و همچنین برای رسم ابزارالیوت، تنظیم 5 نقطه ضروری است.

سرمایه گذاران در سیستم معاملات ابتدا به کارگزار خود جهت خرید و فروش سفارش داده و پس از رد و بدل نمودن پول برای خرید و فروش سهام بازار یا بورس معامله صورت میپذیرد. که این معامله از طریق سامانه های کارگزاری بورس انجام میپذیرد و وقتی از طریق نرم افزار اقدام مینماییم بایستی کارگزار خود را به عنوان نام سرور هنگام باز کردن حساب کاربری مشخص نماییم.

آنچه که تحلیلگران تکنیکال فنی بورس باید بدانند

ابزارهای تحلیل تکنیکال با توجه به دادها و الگوهای تحلیل (دیکاتورها و نمودارها ) میانگین مدل های معامله ها را به معامله گر نمایش میدهند و یک راهنما برای کارگزاران و فعالان بورس بوده و تصمیم نهایی به عهده معامله گر می باشد.

نرم افزار های تحلیل تکنیکال بورس تضمین کننده سود نیستند و تنها سرنخ برای فعالان بازار بورس محسوب میشود.

ابزار های مختلف تحلیل تکنیکال در همه بازار های مالی کاربرد یکسانی ندارد. چرا که تحلیل تکنیکال زبان نمودار است و یک تحلیگر نخبه در تحلیل تکنیکال خود به این موضوع توجه دارد.


تالیف و گردآوری : گروه مشاوره و تحلیل سهم برتر